Почесні доктори

Андрій Варламов
(короткий біографічний нарис)

Андрій Андрійович Варламов

Андрій Андрійович Варламов − відомий науковець з теорії надпровідності, теорії флуктуацій та фізики конденсованого стану, доктором фізико-математичних наук (1988 р.), професор (1990 р.), член-кореспондент Італійської академії наук та мистецтв “Брера” (2009 р.), провідний науковий співробітник Інституту надпровідності, нових матеріалів та приладів Італійської національної дослідницької ради (CNR), професор університету Рима “Тор Вергата”.

Андрій Варламов народився 25 квітня 1954 році у Києві. У 1971 році він закінчив відомий у Києві природничий ліцей № 145 та виграв перше місце на міжнародній олімпіаді з фізики серед школярів. 1977 року він закінчив з відзнакою Московський фізико-технічний інститут, кафедру при Інституті Ландау. 1980 року під керівництвом Олексія Абрикосова захистив кандидатську дисертацію з фізики конденсованого стану. Він працював науковим співробітником (1981-1985 рр.), старшим науковим співробітником (1986-1989 рр.) та професором (1990-1999 рр.) на кафедрі теоретичної фізики Московського інституту сталі та сплавів. Він працював запрошеним дослідником у теоретичній групі з фізики конденсованого стану Аргонської національної лабораторії, США (1993 р.), а також запрошеним професором в університетах Флоренції, Рима, Павії, Бордо та Міннесоти.

Від 1999 року Андрій Варламов − науковий співробітник і, згодом, провідний науковий співробітник Інституту надпровідності, нових матеріалів та приладів Італійської національної дослідницької ради.

Андрія Варламова нагороджено Премією Ленінського комсомолу в області фізики (1986 р.).

Основні наукові інтереси Андрія Варламова − надпровідність, теорія металів, теорія фазових переходів та нанофізика. Найбільш важливих наукових результатів науковець досяг у теорії флуктуацій у надпровідниках, теорії надпровідності, теорії електронних топологічних переходів, тепловому транспорті у металах та надпровідниках.

Андрій Варламов у співавторстві з Анатолієм Ларкіним написав монографію “Теорія флуктуацій у надпровідниках” опубліковану англійською (Oxford, 2005, 2009рр.) та російською (2007 р.) мовами, він є співавтором колективних монографій “Фізика надпровідності” (Springer, 2002, 2009 рр.), “Основи надпровідної електроніки” (Springer, 2011 р.), автором чотирьох оглядів, а також понад 130 наукових статей та редактором “Флуктуаційних явищ у високотемпературних надпровідниках” (Kluwer, 1997 р.).

Андрій Варламов присвячує багато часу популяризації фізики та роботі з обдарованими студентами. Серед його колишніх студентів є ректор Московського федерального технологічного університету, професор університету Дельфт (Голландія), дослідники, які працюють у різних куточках світу. 1987 року була опублікована його науково-популярна книга “Дивовижна фізика” у першому виданні у, і протягом наступних 25 років була опублікована у дванадцяти виданнях на шести мовах. від 1985 року Андрій Варламов є членом редакційної колегії науково-популярного журналу “Квант”, де він опублікував понад 40 популярних статей. Протягом багатьох років (від 1986 до1992 рр.) він був заступником головного редактора цього журналу. Від 2003 року є членом Ради Європейського фестивалю науки у Генуї.

2011 року він став Почесним доктором ІТФ ім. М.М. Боголюбова НАН України.